Odżywki białkowe: jak je rozróżnić?

Czym są odżywki białkowe?

To preparaty proszkowe zawierające w składzie białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (głównie z mleka), które pozwalają w łatwy i szybki sposób zwiększyć udział protein w diecie. Zacznijmy od najważniejszego. Co w przypadku odżywki białkowej ma największe znaczenie – smak, cena czy skład? Postaramy się to wyjaśnić.

Pochodzenie odżywek białkowych

Ze względu na źródło pochodzenia, rozróżniamy białka zwierzęce i roślinne. Te pierwsze to pochodzące z mleka białka serwatkowe i kazeina, białko wołowe oraz białko z jaja kurzego. Do białek roślinnych zaliczamy białko z ziaren: soi, grochu, dyni, konopne. Jest tego dużo, jednak najlepszą przyswajalność zdecydowanie daje białko serwatkowe i to ono będzie najlepszym wyborem dla większości ludzi.

Białka roślinne i wołowe będą dobrym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy i/lub białka mleka. Z doświadczenia wiemy, że takich osób jest naprawdę dużo. Jeżeli cierpiałeś na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po wypiciu shake’a białkowego to warto zmienić odżywkę. Białka roślinne przeznaczone są dla wegetarian i wegan, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie na proteiny (np. ćwiczący, osoby chore).

Rodzaje białka

Kolejna sprawa to proces obróbki białka. Koncentrat, izolat, hydrolizat, czy mieszankaDla 90% społeczeństwa koncentrat lub mix koncentratu z domieszką izolatu będzie wystarczający. W dużym uproszczeniu koncentrat to serwatka oddzielona od reszty mleka przy produkcji sera. Następnie poddaje się ją filtracji i uzyskuje się proszek. Zawiera w sobie troszkę cukrów i węglowodanów. 

Izolat to dokładnie to samo białko, tylko odizolowane są cukry i tłuszcze. Różnica na etykiecie to większa zawartość białka na 100g i bardzo mała zawartość cukru ( mniej niż 0,5 g na porcję). 

Hydrolizat to białko poddane hydrolizie, czyli częściowemu procesowi trawienia do peptydów i aminokwasów. To dobry wybór dla osób z problemami trawiennymi.  Hydrolizat serwatki jest częstym źródłem białka w mleku specjalistycznym dla dzieci uczulonych. Ale jak wcześniej pisaliśmy, większość z nas powinna skorzystać z koncentratu serwatki, który charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości i przyswajalności. 

Jeżeli dalej macie problem z wyborem to pracownicy naszego sklepu z chęcią doradzą.

Skład na etykiecie

Kolejna sprawa, na którą naszym zdaniem należy zwrócić uwagę to zawartość substancji dodatkowych. Im krótszy skład, tym zdrowsze białko. 

Im mniej składników dodatkowych poza ekstraktem smakowym, tym lepiej. Dlatego nigdy nie kierujcie się smakiem, konsystencją czy tym, jak białko się rozrabia. Aby zadowolić klientów, producenci dodają spulchniaczy, słodzików, zagęszczaczy i innych niepotrzebnych substancji. Często tanie, ale pyszne białka nie oferują nam nic poza smakiem. 

Jeśli krytycznie przyjrzymy się etykietom większości produktów spożywczych,  okaże się, że przyjmujemy wystarczającą ilość chemii. Jak podaje NIK, przeciętny Polak zjada 1,8 kg substancji chemicznych rocznie. Dla przykładu kiełbasa śląska ma 18 takich substancji. Dlatego wybierajmy mądrze nasze źródło białka.

Cena

Czy tanie białko może być dobre? To zależy. Jeżeli firma ma własne laboratorium i jest w stanie sprawdzić pełny aminogram, to możemy mieć więcej pewności co do jakości ich produktów. Niestety większa część firm na rynku produkuje swoje proteiny w zakładach zewnętrznych. Muszą polegać niestety na uczciwości dostawcy. Istnieje kilka badań, które sprawdzało pełny aminogram i z których wyszło, że wiele firm zwyczajnie ma bardzo niskiej jakości proteiny lub ich produkty były częściowo zdegradowane. Ostatnio badano najtańsze proteiny na rynku i okazało się, że mają dużo mniej białka i więcej cukru niż deklarowano na opakowaniu. Badań jest mało, bo jest to bardzo kosztowne i mało którą firmę stać na regularne kontrolowanie jakości swoich produktów.

Firmy też prześcigają się w coraz to niższej cenie detalicznej, a co za tym idzie, muszą kupować coraz to tańsze surowce, by ostateczna cena była przyjazna dla klienta. W naszej opinii nie warto sięgać po produkty najtańsze, gdyż ryzyko oszustwa w tej grupie jest znaczące. Dlatego też w naszym sklepie nie znajdą Państwo produktów pewnych firm , co do których mamy podejrzenie, że oferują odżywki niższej jakości. Podsumowując: dla większości osób koncentrat białka serwatki w zupełności wystarczy. Czytajmy etykiety, porównujmy składy oraz unikajmy najtańszych produktów na rynku.